גישור גירושין: אפשר להתגרש בזול ולהיפרד בנועם

הליך הגירושין הוא תהליך מורכב שמעורר הרבה מאוד רגשות ושאלות מורכבות. השילוב המאתגר בין רגשות עזים לצורך גישור גירושין: איך כדאי להתגרש ולצאת מזה בזול ועם שקט נפשי בקבלת החלטות הרות גורל, מוביל במקרים רבים למאבקים משפטיים הנדמים לעיתים כמלחמה עקובה מדם שאיש לא יוצא ממנה כשידו על העליונה. גישור גירושין הוא האלטרנטיבה הבריאה, השפויה והמכילה, להליך הגירושין שמתנהל בבית המשפט.
זהו למעשה ההבדל הראשון בין גישור גירושין למאבק משפטי בין בני הזוג שמנוהל על ידי עורכי הדין שמייצגים את שני הצדדים: כשמתגרשים באמצעות הליך של גישור גירושין, מגיעים להבנות ומקבלים החלטות במשותף ומגבשים הסכם גירושין שעליו מסכימים שני הצדדים. כשמדובר במאבק משפטי לעומת זאת, אף אחד מהצדדים לא אומר את המילה האחרונה שכן השופט הוא זה שבסופו של דבר מקבל את ההחלטות, בראותו את טובת הילדים לנגד עיניו. מיותר לציין שבחלק ניכר מהמקרים, לא זו בלבד שאחד מהצדדים חש מקופח אלא שבמקרים רבים שני הצדדים מרגישים שנאלצו לעשות פשרות בניגוד לרצונם.

איך מתנהל בפועל הליך גישור גירושין?

הליך גישור גירושין מתנהל במסגרת של פגישות משותפות שבהן שני בני הזוג נפגשים עם המגשר ויתכן בנוסף שהמגשר ירצה לשוחח עם כל אחד מבני הזוג בנפרד. במהלך הפגישות המגשר מציף את הנושאים שעומדים על הפרק ותוך כדי התהליך, מתגבשת שורה של הסכמות שבסופו של דבר עולות על הכתב. באופן הזה מתגבש הסכם הגירושין, שמועבר לבית המשפט. בסיום התהליך, הסכם הגירושין מקבל תוקף של פסק דין לכל דבר ועניין.

הליך של גישור גירושין מאפשר לבני הזוג להביע את עצמם ללא פחד משיפוטיות או ביקורת, להציף נושאים כואבים, לבטא את הקשיים ולדון בצורה בוגרת ומכילה בכל הסוגיות שיש לדון בהן: החל מאופן חלוקת הרכוש ועד להסדרי המשמורת. ככול שישנם יותר נושאים שצריך לדון בהם וככול שההחלטות יותר מורכבות, כך ההליך יכלול יותר פגישות. עם זאת, לרוב ההליך נמשך כעשר שעות בלבד וכולל פגישות בודדות.

מהם היתרונות הטמונים בפניה להליך גישור גירושין?

אחד היתרונות החשובים ביותר בהליך גישור גירושין הוא שהילדים לא נחשפים למאבקים הקשים שמהווים את מנת חלקם של זוגות שבוחרים להתגרש בבית המשפט. למעשה במחקרים שבחנו את ההשפעה של גירושין על ילדים, נמצא כי ילדים שהוריהם בחרו להתגרש בהליך של גישור, סבלו פחות מהגירושין והשיגו ציונים גבוהים יותר במבחנים פסיכולוגיים ואישיותיים מילדים שהוריהם התגרשו בהליך משפטי.

בנוסף הליך גישור גירושין יכול לחסוך לבני הזוג הרבה מאוד כסף, שכן אין צורך לשלם עבור אינספור שעות עבודה לעורכי הדין שמייצגים את הצדדים. העלות של הליך גירושין נעה באופן כללי בין 18,000-5,000 שקלים ויכולה להתחלק בין שני בני הזוג.

כמו כן מדובר בהליך שחוסך הרבה מאוד זמן: תדירות המפגשים ורמת האינטנסיביות של התהליך תלויה אך ורק בבני הזוג אך לנצח הליך גישור גירושין יהיה קצר ומהיר יותר בהשוואה להליכים שמתקיימים בבתי המשפט. מעבר לכל זה, מדובר בהליך שמאפשר לבני הזוג לומר את שעל ליבם ללא חשש שכן מדובר בהליך סודי וחסוי והדברים שנאמרים בפגישות עם המגשר, לא עוזבים את החדר אלא אם כן בני הזוג מעוניינים בכך.

לפני שנפרדים

הליך גישור גירושין הוא הדרך הנעימה, היעילה והחסכונית ביותר להגיע להבנות ולהסכמות, מבלי להיגרר למאבקים משפטיים מורכבים, יקרים ומתישים. אם טובת הילדים שלכם עומד לנגד עיניכם, אם חשוב לכם להשמיע את קולכם ואם אתם מעוניינים לסיים את התהליך במהירות הגבוהה ביותר, אין ספק שהליך גירושין הוא הדבר הנכון עבורכם.

 

אולי יעניין אותך גם:

הכנסה נוספת – איך לייצר הכנסה בנוסף להכנסות הנוכחיות?