הלוואה ללא בטחונות של בנק דואר ישראל

הלוואה ללא בטחונות של בנק דואר ישראלבנק הדואר מציע לעסקים קטנים ובינוניים שירות בלעדי לקבלת הלוואה, מבלי לספק ביטחונות פיננסיים. מימון ההלוואה מסופק על ידי חברת האשראי פנינסולה, המציעה שירותי הלוואה לצורכי מימון לעסקים קטנים ובינוניים.

מטרת ההלוואה הינה לאפשר לעסקים שמקבלים את כספיהם באיחור, בשל תקופת ההמתנה הממושכת של האשראי או בשל העיכובים במועדי התשלום של לקוחותיהם, לבסס את מעמדם ואף להרחיב את היקף הפעילות שלהם. מנכ”ל חברת האשראי פנינסולה, מיכה אבני, מסביר כי הרציונל העומד מאחורי המהלך הוא לאפשר לעסקים הקטנים והבינוניים הסובלים ממצוקת האשראי לממש את הפוטנציאל העסקי שלהם.

למי מיועדת ההלוואה?

כדי להיות בעל זכאות להלוואה, על הלקוח להיות בעליו של עסק בעל ותק של 5 שנים לפחות, הנחשב לעסק “קטן” או “בינוני”, כלומר, עסק בעל מחזור עסקים שנתי הנע בין 5 מיליון ש”ח ל-12 מיליון ש”ח. גובה ההלוואה המוצע נע בין 75 אלף ש”ח ל-125 אלף ש”ח. עד כה, מאות לקוחות עסקיים מימשו את זכאותם ונטלו את ההלוואה מבנק הדואר.

תנאי ההלוואה

בכל הלוואה רגילה, הניתנת על ידי הגופים הפיננסיים השונים בשוק המשכנתאות וההלוואות בישראל, מתחייב הלווה להעביר לרשות הבנק ביטחונות כלכליים כגון פיקדונות, נכסי נדל”ן, אגרות חוב וניירות ערך. בהלוואה המוצעת על ידי בנק הדואר, על הלווה להעביר לבנק צ’קים דחויים שקיבל מלקוחותיו, המשמשים למעשה כפיקדון להלוואה, עד למועד החזרתה.

הצ’קים הדחויים נכנסים לחשבונו של הלווה במועד פירעונם. את ההלוואה ניתן לפרוס על פני 3 או 5 תשלומים הנגבים באמצעות צ’קים דחויים של חשבון הלקוח. ניתן לקבל את ההלוואה בכל סניפי דואר ישראל הפרוסים ברחבי הארץ.

לסיכום

בנק הדואר הוא השחקן היחיד בשוק הבנקאות בישראל המציע הלוואה מסוג זה לעסקים. הבנק לא מסתיר את שאיפתו להגדיל את מעגל לקוחותיו והוא עמל על כך בשנים האחרונות במספר דרכים, כאשר מסלול ההלוואה ללא ביטחונות הוא אחד מהם. ברור לגמרי, שללא שיתוף הפעולה עם חברת האשראי פנינסולה, הבנק לא יכול היה לספק את כספי המימון ללקוחותיו.

בהשקת הכלי, הבנק פתח צוהר לא רק בפני אותם עסקים קטנים ובינוניים התרים אחר כסף נזיל, אלא גם בפני יזמים המעוניינים לפתוח עסק וסובלים ממחסור במקורות מימון. אם נבחן את המהלך מנקודת מבט רחבה יותר, הרי שמדובר כאן בהזדמנות לביצוע רפורמה בכללי המשחק של שוק ההלוואות בישראל, המתבסס כולו על ביטחונות מהון עצמי.

ייתכן כי בנקים אחרים ישיקו גם הם את הכלי ואף יציעו סכומים גבוהים ומושכים יותר. מוקדם לפסוק אם או מתי תתרחש הרפורמה הזאת, אך כבר כעת ניתן לומר שמדובר בנחיתתה של ציפור זרה בנוף ההלוואות הישראלי.