זכאות לדיור ציבורי

זכאות לדיור ציבוריהדיור הציבורי הינו פתרון לשכירות דירה בר השגה המיועד לאוכלוסיה בעלת קשיים כלכליים. הזכאים לדיור הציבורי נקבעים על ידי קריטריונים של משרד השיכון והבינוי וניתנים לאוכלוסייה בסבסוד של המדינה.

שכר הדירה אותו משלמים השוכרים הינו נמוך מאד ביחס למחירי שכר הדירה הנהוגים בשוק ונקבע על פי הכנסתה של המשפחה. בישראל קיימות כיום למלעלה משבעים אלף יחידות דיור מסוג זה אשר מנוהלות על ידי חברות אכלוס המהוות גורם מקשר בין הדיירים המעוניינים להשכיר דירה למשרד הבינוי והשיכון.

אחת החברות המוכרות והידועות בתחום הדיור הציבורי הינה חברת עמידר וכן גם עמיגור, חלמיש ועוד. בשל הכמות המוגבלת של יחידות הדיור להשכרה לעיתים רבות נאלצות משפחות לחכות עד שמתפנה דירה להשכרה.

הזכאים לדיור הציבורי

את הזכאות לדיור הציבורי קובעים קריטריונים של המשרד לשיכון ובינוי. בין הזכאים נמנים קשישים אשר אין ברשותם דירה אשר מתקיימים מקצבת הזקנה של הביטוח הלאומי, וכן קשישים המרותקים לכיסא גלגלים אשר אין ברשותם דירה בתנאי שאינם משתכרים מעל השכר הממוצע במשק. בני זוג נשואים המתקיים מקצבת זקנה והם בעלי נכות בגובה 75% לפחות ואין ברשותם דירה גם הם זכאים לדיור ציבורי.

רכישת דירה בדיור ציבורי

קיימת אפשרות לרכישת דירה במסגרת הדיור הציבורי לעומדים בקריטריונים שונים אשר קובע המשרד לשיכון ובינוי. קשישים המתגוררים במשך חמש שנים ודיור בשכירות בדיור הציבורי זכאים לקניית דירה במסגרת זו. כמו כן, קשישים אשר לא מתגוררים בדיור הציבורי ומוכיחים כי אין ברשותם דירה זכאים לקנות דירה במסגרת הדיור הציבורי.

כל המעוניין לרכוש דירה מהדיור הציבורי מבצע פניה דרך חברת האכלוס אשר מנהלת את מבנה הדירות. הבקשה נבחנת על ידי חברת האכלוס ועוברת בעת הצורך להחלטה על אישור הזכאות למשרד השיכון והבינוי.

זכויות שוכרי הדירות

למתגוררים בדיור הציבורי קיימות זכויות שונות במסגרת הדיור. ביניהן ליקויים שמתגלים בדירה מחוייבים לעבור תיקון על ידי חברת האכלוס המשמשת גם כחברת הניהול של הבניין. בשל העובדה כי הדיירים הינם בעלי יכולת כלכלית מצומצמת ולאור העובדה שהמבנים הינם מבנים של המדינה, חברת האכלוס מטפלת ושומרת על המבנים לרווחת הדיירים הנוכחיים ולמען הדיירים העתידים להתגורר בדיור הציבורי. בנוסף, מחוייבת חברת האכלוס להנגיש את הדירות לרווחת דיירים קשישים המתגוררים בהם.

הדיירים הנכנסים לדירה מתריעים עם הכניסה על הליקויים השונים הקיימים בה וחברת האכלוס אחראית על התיקון עוד טרם כניסתם לדירה.
דיירים הגרים בדירות הדיור הציבורי אשר מגלים פגם או קלקול בדירה מתריעים לחברת האכלוס ומשתתפים בתשלום בהשתתפות עצמית בגובה 5%-25% מעלות התיקון. מרבית התקלות אשר נגרמות בשל מצב הבניין (דוגמת בעיית צנרת) ממומנות באופן מלא על ידי חברת האכלוס.

ועדת חריגים לדיור ציבורי

במשרד הבינוי והשיכון מתכנסות מספר פעמים בשנה ועדות חריגים אשר דנות בבקשות לדיור ציבורי אשר לא עומדות בקריטריונים שקבע המשרד. בועדה זו דנים במקרים חריגים אשר נתמכים בהמלצות של עובדות סוציאליות או גורמי רווחה שונים הממליצים לאפשר דיור ציבורי למקרה פרטני זה או אחר.

הזכאות לדיור ציבורי הינה הטבה אשר ניתנת על ידי המדינה למיעוטי יכולת אשר יכולים לזכות בקורת גג במחיר סמלי. את הזכאות ניתן לברר במחלקת האכלוס של המשרד לשיכון ובינוי. חשוב לשים לב שפעמים רבות הטיפול והליך האכלוס אורך זמן רב ודורש המתנה ויש להיערך אליו מראש ובסבלנות רבה.

מידע נוסף:

סיוע משפטי חינם

סיוע בתשלום חובות