חיסכון בחשמל בבית

חיסכון בחשמל בביתתיאוריות האפוקליפסה העתידיות ושלל האזהרות לצפיית קריסת האנרגיה העולמית עושים את שלהם ואייקונים, פוליטיקאים ויודעי דבר יוצאים מגדרם להוכיח לנו שהעתיד אכן בידיים שלנו אם אנחנו רוצים להביא לשינוי.

אז היסטריה בצד, לא בטוח שאם תדליק פחות את המזגן במהלך היום או שתעבור לכבס את הכביסה ביד, באמת תצליח למנוע מהמדינה שלך להוציא כ-2.2 מיליארד דולר על הקמת תחנת כוח פחמית מזהמת נוספת, אך חסכון בחשמל בבית פשוט יגן על הכיס היותר מדי משוחרר שלך ואף עשוי לחסוך לך יותר כסף משאתה חושב. חיסכון בחשמל בבית הוא דוגמא מצויינת של צרכנות נבונה המאפשרת לנו להוזיל את העלויות השוטפות של הבית והמשפחה ולהגיע למצב של עצמאות כלכלית.

מעבר השעון למתכונת חורף אומנם מאלצת אותנו להדליק את האורות בבית שעה אחת מוקדם יותר, אך גם מאפשרת ליהנות מאוויר נעים וטבעי למשך יותר זמן ביממה ולחסכון בחשמל בבית. כך שלפני שאתם ממהרים להדליק את המזגן או המאוורר פתחו את החלונות, אם יש לכם יותר מכיוון אוויר אחד – מה טוב, כך תחסכו בחשמל בבית.

בכל זאת הדלקתם מזגן, מה שקרוב לוודאי יקרה – בימי הקיץ החמים מזגנים יכולים להגיע אף ל-45 אחוז מצריכת החשמל הארצית, לכן מומלץ להעביר את טמפרטורת המזגן, לשמחת הנשים, ל23-25 מעלות ולהקפיד לסגור את כל הפתחים למניעת בריחת אוויר קר, דע כי אפילו חריצים או קירות שאינם מבודדים גורמים לבזבוז של אנרגיה ופוגעים בחסכון בחשמל בבית.

שינויים בהרגלי הצריכה

דרך נהדרת לחסכון בחשמל בבית היא ביצוע שינויים קטנים בהרגלי חיינו, למשל המחשב, דווקא במקרה הזה מומלץ להשאיר את המחשב דולק כשהמצב האופטימאלי לחסכון בחשמל בבית נקרא “נמנום”, מאשר לכבות אותו כשעצם הכיבוי צורך כמות גדולה של אנרגיה ופוגע בחסכון החשמל בבית. כשאת יוצאת מחדר העבודה לכיוון הסלון, כבי את האור והמזגן לפני שאת יוצאת, אם למשל הפלאפון הפסיק להיטען רצוי שתוציאי את השנאי מהשקע אחרת הוא ימשיך לצרוך אנרגיה לחינם.

אופציה נוספת לחסכון בחשמל בבית היא רכישת שקע נייד אותו ניתן לכבות באמצעות שלט, גם אם אתה נמצא מעבר לקיר ניתן לכבות אותו ולאפשר חסכון בחשמל בבית מבלי להתאמץ. תכירו את הנורה החדשה שלכם, היא מאפשרת חסכון בחשמל בכך שמבזבזת פחות אנרגיה ומספקת עוצמה גדולה יותר של אור – LED. נורות הבית שלנו דולקות יותר זמן משהן צריכות, כדי לחסוך בחשמל בבית באמצעות נורות, ניתן למשל להחליף שתי נורות בסלון בנורת פלורוסנט אחת שתפזר את האור בכל מרחב החדר.

מכונת הכביסה שלכם גם יכולה לתרום לחסכון בחשמל בבית, תתפלאו לשמוע כי ברשתות החשמל ניתן למצוא שורה של מכשירי חשמל, כולם בעלי אותה איכות וקיבולת כביסה רק שחלקם צורכים פחות אנרגיה. לכן בפעם הבאה שאתם רוכשים מכשיר חשמלי בדקו את ההספק של המנוע של המכשיר.

שמש כמקור כוח

על אנרגיה סולארית כבר שמעת? מי היה מאמין שבמדינה חמה ומדברית כמו ישראל לא ינצלו למקסימום את האנרגיה הצהובה, כנראה שבישראל הכול אפשרי, אך בכל זאת ניתן כיום לראות דרכים שונות על מנת לנצל את השמש לחסכון חשמל בבית, לשאיפה להפסיק לממן את מדינות הנפט וגם לחסכון בכסף. הדרך המקובלת ביותר כיום לניצול השמש וחסכון בחשמל במרחב הביתי שלנו הוא הדוד שמש.

הפלטה המלבנית שניצבת על גגות הבתים? אז זה-זה. מתקני האנרגיה הסולארית קולטים את קרני השמש וממירים אותן לאנרגיה תרמית או לחשמל. כמו כן מעט ימים בשנה אנחנו זוכים למעט חופש מהשמש שמפנה את מקומה לחורף הישראלי ההזוי. למשך שלושת החודשים הקרים ניתן לרכוש שעון אותו מרכיבים על דוד החשמל, את השעון ניתן לכוון לשעה ולמשך הזמן שרוצים לחמם את המים, מה שלא רק חוסך בחשמל בבית אלא גם את הדאגה הכול-כך שגורה מהשאלה: “כיבית את הדוד?”.