חיסכון בהוצאות על מזון

חיסכון בהוצאות על מזון - עצמאות כלכליתלא ניתן להפסיק לאכול כי כולנו צריכים לאכול וההוצאות על מזון הן גדולות בכל משפחה. מחקרים מראים שככל שרמת ההכנסה יורדת כך אחוז ההוצאות על מזון מתוך כלל ההוצאות גדול יותר.

אבל אין זה משנה אם אתם שייכים למעמד הגבוה או למעמד הביניים. הדרך להתעשר לאט לאט היא לא לבזבז כספים מיותרים וגם על מזון ניתן לחסוך עם קצת מחשבה. יש כמה עצות שניתן ללמוד כדי לעודד חיסכון בהוצאות על מזון.

כמה אתם מוציאים באמת על מזון?

קודם כל שאלו את עצמכם האם אתם יודעים באמת כמה כסף היחידה המשפחתית שלכם מוציאה על מזון? זה כולל את הקניות בסופר וגם את ההשלמות בפיצוציה השכונתית ואפילו את אותו קרטיב לילד בדרך מהגן. אם תיקחו חודש אחד ותשמרו את כל הקבלות של הוצאות על מזון. תוכלו לשמור זאת באוטו או בתא מיוחד בתיק.

שמירת קבלות על הוצאות של מזון תשיג שתי מטרות, ראשית אתם פעם ראשונה תדעו באמת כמה כסף אתם מוציאים על מזון. שנית תראו מהן ההוצאות המיותרות על מזון. כמו קניות מרובות בפיצוציה, ריבוי חטיפים וממתקים לילדים, אוכל שבקושי אכלתם וזרקתם, יציאות מוגזמות למסעדות או בתי קפה. בסוף החודש תוכלו לשבת עם כל הקבלות ולהחליט במה אפשר לקצץ בהוצאות.

כמה זה עולה לנו?

עוד יתרון שקבלות נותנות היא ידיעה טובה יותר של המחירים לצרכן של כל מוצר מזון. כל הישראלים מאוד אוהבים מבצעים אבל חלק מאיתנו לא יודע לזהות מהו מבצע אמיתי ומהו מבצע לא משמעותי. הכרה טובה של המחירים תעזור לכם להבין אם המבצע באמת כדאי ומשתלם.

מחקרים לגבי קניית מזון

יש מחקרים שונים שממנות את רשתות השיווק כדי ללמוד איך אנחנו קונים, וזאת כמובן, כדי לגרום לנו לקנות יותר, גם לכם יכולה להיות גישה למחקרים האלה, אבל דווקא כדי ללמוד איך לעשות את ההיפך כלומר לחסוך על הוצאות מזון.

אותם מחקרים מצביעים על כך שקניות מרובות וקטנות יגרמו לכם, בסך הכול החודשי להוצאה גדולה יותר מאשר קנייה עד שתי קניות גדולות יותר בחודש. לכן עדיף לעשות קנייה גדולה אחת או שתיים בחודש בלבד תוך שימוש ברשימת קניות מסודרת. זה יגרום בוודאות לכך שבסוף החודש תגלו שהוצאתם בסך הכולל פחות כסף על מזון.

להקפיא את ההוצאות

דרך נוספת שעוזרת ויוצרת חיסכון בהוצאות על מזון היא בישול בכמויות גדולות והקפאה. לוקח אותו זמן לחתוך חציל אחד לקוביות, כדי להכין ירקות מבושלים. כמו שלוקח לחתוך שלושה חצילים. תמיד עדיף להעמיד שלושה סירים מאשר סיר אחד. כך שניתן גם להכין ארוחה למשפחה ואת השאר להקפיא ולשמור. זה חוסך זמן והרבה כסף. זה גם נעים להגיע אחרי יום עבודה הביתה ולהפשיר תוך דקות ארוחה ביתית אמיתית טעימה. יש משפחות שמבשלות אחת לשבוע ורק מפשירות במהלך השבוע. זה לא רק חסכוני זה גם משחרר אתכן מהשעבוד התמידי למטבח.

עצות נוספות

יש עצות רבות נוספות כמו למשל לאכול תמיד ירקות ופירות רק שהם בעונה כי בעונה הם טריים וזולים כמו כן לקנות במבצעים, אבל לשאול את עצמכם כשאתם עומדים מול מבצעים תמיד, האם זה מוצר שהייתם קונים גם אם לא היה המבצע. מוצר מיותר הוא מיותר גם אם הוא במבצע. רעיון נוסף לבעלי משפחות גדולות הוא לקנות אריזות גדולות או לקנות מוצרים שנמצאים הרבה בשימוש, בקנייה מרוכזת. זה טוב למוצרים שנשמרים במזווה או מוצרים שניתן לשמור בהקפאה. אם אתם לא בטוחים מה ניתן להקפיא ומה לא, אפשר למצוא עצות על הקפאה בפורומים שונים מתוך ניסיון של אנשים בהקפאה.

שתיים מים מהברז לעומת רכישת בקבוקי מים בסופר תחסוך לכם כספים ניכרים – שימוש במתקן מים – תמי 4בר מים אחר זול גם הוא מרכישה של מים מינראלים.

ללכת או לא ללכת למסעדה

אם אתם במצב כלכלי שמחייב הצטמצמות, מומלץ או לוותר לחלוטין על יציאה למסעדות או לצאת רק למסעדות עממיות. אתם יכולים להיות בטוחים שהילדים ייהנו בישיבה בפלאפל השכונתי לא פחות מאשר במסעדת יוקרה. והאוכל בדוכן הפלאפל משביע ומזין. אם אתם רוצים לרגל אירוע מיוחד לצאת למסעדה עדיף למצוא באינטרנט קופונים ומבצעים מה שיכול לחסוך חצי מעלות הארוחה.

אמצו לכם סופר זול במיוחד

כדאי לכם למצוא סופר זול במיוחד גם אם הוא קצת רחוק מביתכם ולעשות בו כרטיס מועדון ולהקפיד לעשות בו קנייה אחת או שניים בחודש. כאשר אתם מתמקדים כך בסופר מסוים,  עקבו אחר המבצעים הקבועים שלו. ואת הקנייה החודשית שלכם תשתדלו לעשות ביום שיש מבצעים שמתאימים למה אתם צריכים לקנות. כדאי לכם לערוך במחשב או ביומן רשימה קבועה של קניות ולהוסיף לה תוספות לפי הארוחות שאתם מתכננים לערוך בשבוע הקרוב. השתמשו בקופונים דיגיטליים וכאלה שמגיעים בדואר. ועדיף לא לקחת את הילדים לסופר זה תמיד יקפיץ לכם את גובה הקניה.

אולי יעניין אותך גם:

גישור גירושין: איך כדאי להתגרש ולצאת מזה בזול ועם שקט נפשי

טיפים לניהול תקציב המשפחה

חיסכון בחשמל בבית

חיסכון במים בבית