כרטיסי אשראי

כרטיסי אשראי - עצמאות כלכליתכרטיסי אשראי זהו דבר נפוץ בארץ ובעולם. כיום כמעט כל אדם מחזיק בארנק כרטיס אשראי אם לא שניים לפחות. כרטיסי אשראי מאפשרים חופש ונוחות מרבית ולכן מושכים אנשים רבים להשתמש בהם באופן יום-יומי.

ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי חשבונות כגון מים, חשמל, ארנונה וכו’. בנוסף ניתן באמצעות הכרטיס לקנות ולרכוש מוצרים ואף לחלק אותם בתשלומים על מנת להקל על האדם בהחזר החיוב.

מהו כרטיס אשראי?

זהו כרטיס שדרכו ניתן לקנות ולשלם חשבונות ללא הצורך במזומנים. בדרך כלל מועד ההחזר הכספי נערך אחת לחודש בתאריך קבוע. כמובן שבנוסף לתשלום הרגיל נוספת עמלה שחברת כרטיסי האשראי גובה עבור השירות. רוב כרטיסי האשראי בארץ ובעולם הם כרטיסי אשראי מתגלגלים. כלומר הלקוח לא מחויב באופן אוטומטי להחזיר את הסכום המלא בסוף אותו חודש אלא ניתן לדחות את החזר התשלומים, או לשלם רק סכום מסוים. הדבר נועד להקל על האנשים להישאר בתוך מסגרת האשראי שלהם.

מסגרת אשראי

לכל אדם יש סכום המוגדר מראש על ידי גוף האשראי המממן שקובע את ניצול האשראי המרבי. דבר זה נקרא מסגרת אשראי. יש מסגרת אשראי לחשבון העו”ש ויש מסגרת אשראי של חברות האשראי. מסגרת אשראי ניתנת בהתאם לביטחונות הקיימים אצל הלקוח והיסטורית החזרי ההוצאות שלו. כיום לא ניתן לחרוג ממסגרת האשראי כלל מאחר והמסגרת אמורה לשמור על האדם מלהיכנס לחובות וקשיים כלכליים גדולים יותר. חשוב מאוד להקפיד על תכנון פיננסי ולהימנע מחריגות מהמסגרת.

מה ההבדל בין חברות כרטיסי אשראי השונות?

כל חברת אשראי מציעה מסלול מעט שונה והטבות שונות. מומלץ להבין את ההבדל בין חברות כרטיסי האשראי על מנת לדעת מהו הכרטיס הכדאי ביותר. סטטוס הלקוח משפיע על גובה העמלות, אופי ההטבות ומסגרת האשראי. לכן חיילים, סטודנטים, שכירים, עצמאיים וכו’ מקבלים תנאים שונים דרך אותה חברת אשראי.  חברות כרטיסי האשראי הקיימות בארץ הן ישראכרט, כאל ולאומי קארד.

כיצד ניתן להשוות בין חברות האשראי השונות?

צרכנות נבונה מתחילה בהשוואת החברות המעניקות אשראי וכרטיסי אשראי. על מנת להשוות בין חברות כרטיסי האשראי השונות חשוב לברר תחילה מה ההבדל בין העמלות הנגבות עבור השימוש בכרטיס האשראי. עמלות עלולות להגיע להוצאות של מאות ואלפי שקלים בשנה. כאשר חברת אשראי מציעה עמלות יחסית נמוכות הדבר משתלם ביותר לטווח הרחוק.

שיקול נוסף שכדאי לבדוק הוא מועד חיוב כרטיס האשראי. כיום יש מספר מועדי חיוב שונים בהם ניתן לפרוע את החשבון. חשוב לבחור את המועד הנוח ביותר בהסתכלות רחבה עם יתר ההוצאות השוטפות הקיימות בפועל.

מומלץ לברר על כרטיסים מותאמים. למשל יש כרטיסי אשראי לסטודנטים או חיילים בתנאים מיוחדים. כך העמלות הנגבות הן נמוכות במיוחד. חשוב להתאים את כרטיס האשראי וגובה המסגרת שלו בהתאם לצריכה הפיננסית החודשית של הלקוח.

חברת אשראי –  כאל

חברת כאל מחזיקה ברשותה שלושה כרטיסי אשראי שונים. ויזה, מאסטר כארד ודיינרס. כאל ערכה מהפך בישראל ושינתה את שיטת החיוב שהייתה נפוצה לכרטיס כאל אקטיב בו האדם יכול לבחור ולשלוט כמה לשלם בסוף כל חודש באופן עצמאי.

חברת אשראי – ישראכרט

חברת ישראכרט מנפיקה את כריס אשראי ישראכרט ואמריקן אקספרס. כרטיס ישראכרט הינו כרטיס ישראלי מקומי, לא ניתן להשתמש בו בחו”ל כלל. לעומת זאת אמריקן אקספרס זהו כרטיס אשראי בינלאומי איתו ניתן למשוך כסף בכל העולם.

חברת אשראי – לאומי קארד

חברת אשראי לאומי קארד מחזיקה ברשותה את כרטיס אשראי אומי קארד. כרטיס לאומי קארד יכול להיות ויזה ומאסטרקארד. יש סוגי ויזה שונים כגון ויזה לאומי צעיר, ויזה לאומי סטודנט וכו’. יש כרטיסי ויזה בינלאומיים ויש כרטיסי ויזה לשימוש רק בארץ.