מלגות לסטודנטים

מלגות לסטודנטים - עצמאות כלכליתשכר הלימוד האקדמי בישראל הוא גבוה יחסית ליוקר המחיה ולהכנסה הממוצעת במשק. רוב הסטודנטים נקרעים בין כמה עבודות בניסיון לממן את התואר ואת המחיה שלהם.

לא לכל סטודנט יש הורים שתומכים בו, וחלק מהסטודנטים מקבלים רק עזרה חלקית מההורים. המון סטודנטים מוותרים על חיפוש מלגות לסטודנטים שמתאימות להם. והעצלות הקטנה של תחילת השנה עולה להם בעבודות קשות וסיזיפיות כל השנה בכדי לממן לעצמן את התואר והמחייה שלהם.

קשים חיי הסטודנט

רוב הסטודנטים חיים בשכירות שעולה כסף רב ולחלקם יש כבר ילדים קטנים שמביאים המון אושר אך גם הוצאות גדולות.  אתם ודאי יודעים שרוב מדינות אירופה הלימודים לאזרחי המדינות שם הם בחינם. הרעיון הזה הוא כמעט בלתי ישים בארץ והמאבק של הסטודנטים להפחתת שכר הלימוד זכה להצלחה חלקית מאוד.

מול סטודנטים שלומדים במכללות פרטיות והוריהם ממנים סכומים גבוהים של שכר לימוד, קיימים סטודנטים רבים שנלחמים על כל שקל כדי בכל זאת ללמוד. למען סטודנטים כאלה נוצרו המלגות לסטודנטים כדי להפוך את החינוך הגבוה לזכות שוויונית שמגיעה לכל מי שעומד בקריטריונים לקבלה לאוניברסיטה.

סוג נפוץ של מלגות-רקע סוציו-אקונומי

מלגות מסוג נפוץ הם מלגות עידוד לסטודנטים מרקע סוציו-אקונומי מוחלש. כמעט בכל אוניברסיטה ובמיוחד באזורי הפריפריה נותנים הזדמנות ללמוד גם לאנשים שיד משפחתם אינה משגת לממן את הלימודים שלהם. כדי לקבל מלגה כזאת חשוב לברר איזה מסמכים אתם נדרשים להגיש כדי להוכיח את הזכאות שלכם למלגה מסוג זה.

מלגות לפי קהילות מוצא

מלגות על פי קהילות מוצא הם מלגות שקהילות שונות הקימו כדי לקדם סטודנטים בני העדה שלהם שיוכלו לממן את לימודיהם הגבוהים. למשל יש קרן לקהילות יוצאי עיראק יוצאי קהילות בולגריה וכו’. עולים חדשים ממקומות שונים מקבלים מלגות ממשרד הקליטה.

מלגות לפעילים חברתית

מלגות נוספות הם מלגות לסטודנטים אשר מוכנים להשקיע מזמנם לפעילות חברתית. הסטודנט צריך להשקיע מספר שעות שבועיות של תרומה לחלקים בקהילה שזקוקים לעזרה. כמו למשל חונכות, סיוע משפטי חינם, או עזרה לקשישים.

מלגות הצטיינות ומחקר

קיימות גם מלגות הצטיינות בדרך כלל בשנים מתקדמות של הלימודים. אל מלגות שהן יותר קשות להשגה והן ניתנות למיעוט קטן של סטודנטים שהשיגו בשנה הקודמת ציונים גבוהים במיוחד.יש גם מלגות שבדרך כלל שמיועדות ללימודים מתקדמים יותר לתואר שני והלאה שמעניקים סכומי כסף לסטודנטים תמורת לימוד של תחום מסוים שקרן מסוימת מעוניינת שיחקרו אותו. כמו למשל לימודי ירושלים או לימודים על מורשת בן גוריון. אם אתם מוכנים לעשות את עבודת הדוקטורט בתחום הספציפי הזה אז הקרנות יהיו מוכנות לממן את הלימודים שלכם.

נהלים קפדניים לקבלת מלגות לסטודנטים

חשוב לדעת שהקרנות שמממנות את המלגות הם גופים קפדניים ומסודרים. לא תקבלו מלגה שתגישו לה מועמדות אם לא תעמדו בדרישות באופן מלא, וגם אם אתם מתאימים לכל הקריטריונים ולא שלחתם באופן מדויק ומסודר את כל הטפסים תנופו אוטומטית מרשימת המועמדים למלגה. חשוב לנהל את המועמדות למלגה בצורה מסודרת. כדאי להגיש מועמדות לכמה מלגותבו זמנית כדי להגדיל את סיכוייכם.

מידע על מלגות עדכניות

כדי לקבל מידע על מלגות עדכניות ניתן למצוא באינטרנט אתרים רבים המפרטים את סוגי המלגות בכל שנה ואת הדרישות לכל מלגה.למשל אתר שניקרא מלגות שמרכז מלגות מעודכנות בארץ ובחו”ל. גם אתרי הלימודים שמפרטים מסלולי לימוד נותנים פעמים רבות פירוט של מלגות עדכניות. יש אתרים כמו אתר “נרשמים” או אתר “לימודים” שמפרטים את רשימת המלגות המלאה.גם בחוברות ההרשמה לאוניברסיטאות יש חלק המפרט מלגות עדכניות.